JOGA DLA BRZUCHA

Mocne centrum ciała jest kluczem podczas regularnej praktyki. Najkorzystniej na mięśnie brzucha wpływają pozycje odwrócone – takie, które zakładają, że głowa znajduje się niżej niż nogi. Zanim jednak świat stanie na głowie, możesz spróbować wzmacniających ćwiczeń dla początkujących.

Podstawową pozycją, którą na pewno kojarzysz już z lekcji wychowania fizycznego jest Pozycja Deski (Kumbhakasana). W ramach jogi nie tylko stanowi samodzielny element, ale jest jedną z najczęściej używanych pozycji w sekwencji Powitania Słońca (jedna z najpopularniejszych sekwencji jogi na świecie). Od wieków ludzie zachwycają się jej działaniem. Wpływa na nas rozluźniająco, niweluje napięcia np. między obojczykami, zwiększa wytrzymałości mięśni ramion i brzucha, wpływa na poprawę elastyczności kręgosłupa. Jeśli szybko opanujesz deskę w podstawowej formie, możesz sobie pozwolić na urozmaicenia. Aby zwiększyć stopień trudności ćwiczenia i zachęcić mięśnie brzucha do pracy wystarczy odrywać naprzemiennie prawą i lewą dłoń od maty. Kiedy już się z tym uporasz, spróbuj podnosić jedną z nóg do góry lub obracać się na prawy lub lewy bok.

Z Pozycji Deski możesz przejść do Pozycji Kija (Chaturanga Dandasana). Wystarczy, że zegniesz łokcie. Jeśli położysz się na brzuchu, trzymaj przy ciele. Twoje dłonie cały czas powinny znajdować się na podłodze pod barkami, a nadgarstki pokrywać się z linią żeber. Na koniec sprawdź, czy stopy znajdują się na szerokości bioder. Podwijając palce stóp, na wydechu dociśnij palce i dłonie do maty. Na wdechu podnieś kolana, unieś uda jak najwyżej, a następnie skręć ich przednią część do wewnątrz. Ostatni element to spokojne podwinięcie kości ogonowej i wyprostowanie nóg. Podczas wydechu swobodniej napnij mięśnie brzucha. Ciężar ciała powinien spoczywać na dłoniach i palcach stóp.

Kolejną pozycją, którą warto zapamiętać jest Pozycja Okrętu (Navasana). Bardzo często przypisuje się jej znaczenie symboliczne. Jej poprawne wykonanie ma stanowić gwarancję utrzymania równowagę w naszym życiu. Pozycja nie tylko wzmacnia mięśnie brzucha, ale też dolne plecy i biodra. Może poprawiać trawienie, stymulować tarczycę i poprawiać koncentrację. Dodatkowo uczy odpowiedniego skupienia na oddechu i emocjach.

Usiądź na macie, wyprostuj nogi, dłonie ułóż na podłodze obok bioder. Zegnij nogi w kolanach, złącz stopy i do dzieła!

Chcesz dowiedzieć się więcej o jodze dla miednicy? Zajrzyj do poradnika „Ciałoterapia”.